جمعه, 12 تیر 1394 ساعت 12:48

اتهام واهی نقض حقوق اقلیت های دینی در ایران

خانه تقریب - اقلیتهای مذهبی در فضایی آزادانه و صمیمی در ایران زندگی می کنند. آنان از حقوق یکسان شهروندی برخوردارند و درانجام فرائض دینی و احوال شخصیه از آزادی و اختیار قانونی برخوردار می باشند.

 

به گزارش سایت گزارشگر، اقلیتهای دینی مانند دیگر ایرانیان امکان اشتغال در پستهای دولتی و دانشگاهی را دارا می باشند. آنها دارای اماکن مذهبی، مدارس، انجمن های مخصوص به خود می باشند وبا توجه به جمعیت کم تعدادشان در ایران دارای پنج نماینده در مجلس شورای اسلامی می باشند.

اقلیت های دینی ، در ایران علاوه بر برخورداری از حقوق مخصوص به خودشان از امتیازات ویژه ای نیز برخوردارند. به عنوان مثال آنها علاوه بر آنکه از بودجه عمومی کشور همانند سایر شهروندان برخوردار می باشند؛ از بودجه اختصاصی نیز بهره مندند.

نکته جالب توجه در مورد اقلیت های دینی در ایران آنست که با وجود تصویب قانون مجازات اسلامی در کشور، آنها در مقابل برخی از مجازات ها از مصونیت برخوردارند. حتی به دلیل احترام گذاشتن به اصول برابری، برخی از احکام اسلامی با فتوای مقام معظم رهبری تغییر کرده است. به عنوان مثال بر اساس نظر حکومتی ولی امر، دیه (خون بها) اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به اندازه دیه مسلمانان تعیین شد.

اما آنچه که امروزه از سوی برخی رسانه ها و نهادهای حقوق بشری به گوش می رسد، ادعای نقض حقوق اقلیت ها در جمهوری اسلامی ایران می باشد. البته مطرح کنندگان این ادعاها بهتر از هرکسی می دانند که شاید ایران تنها جایی باشد که اقلیت های دینی آزادانه امکان زندگی دارند.

هرچند وضعیت اقلیت ها در کشورهای مدعی اسفناک توصیف می شود؛ اما آنها برای استفاده ابزاری از مسئله حقوق بشر و ایجاد فشار بر دولت ایران این ادعا ها را بیان می کنند. نکته قابل توجه آنست که آنها به جای اینکه از حقوق اقلیت های دینی سخنی بزنند، مسائل فرقه های مختلف مانند بهائیان، دراویش و یارسان و غیره را به عنوان اقلیت دینی مطرح می کنند. در پاسخ این اتهامات باید گفت که پیروان این فرقه ها، اصلا اقلیت دینی محسوب نمی شوند و در هیچ کجای دنیا فرقه، به عنوان دین شناخته نمی شود و اعضای فرقه از حقوق اقلیت دینی بهره مند نیستند. این امر به خاطر ماهیت فرقه و ساختار تشکیلاتی آن می باشد. طبیعی است که هیچ دولتی اختیارات وسیعی به اعضای فرقه ها نمی دهد؛ زیرا در این صورت هر از چند گاهی یک فرقه با عقاید و مشی های گوناگون ظهور می کند و نظم و امنیت جامعه به هم می ریزد .

اما در خصوص ادعای نقض حقوق اعضای این فرقه ها باید گفت که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دو اصل کلی را مطرح می کند. اول اصل عدم تفتیش عقاید می باشد. به این معنی که مطابق اصل 23 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران « تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.» بنابراین حکومت هیچ وقت از دین افراد سوال نمی کند. تنها جایی که مسئله دین موضوعیت می یابد در آزمون های سراسری است و آن هم یک امتیازبرای اقلیت ها محسوب می شود. زیرا همانطور که اشاره کردیم اقلیت ها در آزمون های سراسری مثل کنکوریا آزمون های استخدامی ملزم نیستند مانند اکثریت به سوالات دین اسلام پاسخ دهند. بلکه آنها مطابق آیین خود به سوالات مخصوص به آیین خود پاسخ می دهند و این در حقیقت در راستای احترام به عقاید آنها می باشد .

همچنین اصل 14 قانون اساسی بیان می کند: « به حکم آیه شریفه 8 سوره ممتحنه دولت جمهوری اسلامی ایران و مسلمانان موظفند نسبت به افراد غیر مسلمان با اخلاق حسنه و قسط و عدل اسلامی عمل نمایند و حقوق انسانی آنان را رعایت کنند.»

مطابق قانون اساسی تمامی ایرانیان از حقوق شهروندی برخوردارند. بنابراین سایر پیروان آیین و یا فرقه ها که جزء ادیان توحیدی و رسمی نمی باشند، مانند سایر افراد از حقوق شهروندی برخوردار می باشند. محمد جواد لاریجانی رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در این زمینه می گوید: « بهایی‌ها اقلیت دینی نیستند بلکه یک فرقه یا کالت هستند که ما بر اساس حقوق شهروندی با این هموطنان برخورد می‌کنیم یعنی تا زمانی که حقوق و قوانین را محترم می‌شمارند کسی متعرض آنها نیست و بسیاری از بهایی‌ها بر همین اساس دارای فعالیت‌های اجتماعی، علمی و اقتصادی هستند. آنها اجازه فعالیت تبلیغی برای فرقه خود ندارند؛ همانطور که در کشورهای غربی هم چنین اجازه‌ای به فرقه‌ها داده نمی‌شود.»

اما در خصوص بهائیان باید اشاره کنیم که این فرقه ساخته دست استعمار و انگلیس است و یک فرقه تشکیلاتی می باشد که مرکز آن ها "بیت العدل" در اسرائیل می باشد. بهائیان ساختار تشکیلاتی سری دارند و موظف اند تا دستورهای رسیده از اسرائیل را اجرا نمایند. اسناد بسیاری از در دوره قاجار، پهلوی و بعد از انقلاب اسلامی وجود دارد و حتی در قالب کتاب در ایران چاپ شده است که اثبات می کند آنها فعالیت های بسیاری را برای سرویس های اطلاعاتی اسرائیل انجام داده اند. بهائیان علیرغم منع مذهبشان در خصوص دخالت در سیاست، ازدیرباز در سرزمین ایران در جرایم امنیتی شرکت داشته اند وبسیاری از ترورها توسط آنها صورت گرفته است. تاریخ گواه این ادعا می باشد و حتی ترور نافرجام ناصرالدین قاجار توسط فردی بهایی صورت گرفت.

بهائیان ارتباط تنگاتنگ و صمیمانه ای با صهیونیست ها دارند. هنگامی که در 14 می 1948 انگلستان به قیمومت فلسطین پایان داد و شورای ملی یهود تاسیس رژیم اشغالگر قدس را اعلام کرد. شوقی افندی رهبر بهائیان در پیام نوروز سال 1330 شمسی تشکیل این ر ژیم جعلی را اینگونه بیان کرد که : «...مصداق وعده الهی به ابنا خلیل و وارث کلیم ، ظاهر و باهر ، و دولت اسرائیل در ارض اقدس ، مستقر و به استقلال رسید.» بن گوریون نخست وزیر اسرائیل هم در پاسخ این تمجیدات تصریح کرد که : « از ابتدای تاسیس حکومت اسرائیل ، بهائیان همواره روابط صمیمانه با دولت اسرائیل داشته اند».

البته طرفداری اسرائیل از این فرقه سود بسیاری برایش به دنبال داشت. زیرا اسرائیل برای گسترش نفوذ خود در کشورهای اسلامی از عناصر بهایی پراکنده در آن کشورها خصوصاً منطقه خاورمیانه استفاده های امنیتی و اطلاعاتی فراوانی می کرد. چناچه حضرت امام خمینی (ره) بهاییان را یهودیانی متعصب و فداکار برای خدمت به آرمان صهیونیسم جهانی می نامد که بیشتر از سایرین در این زمینه اسرائیل را یاری کردند.

اما دلیل استفاده اسرائیل از بهائیان برای امر جاسوسی را می توان اینچنین برشمرد. اولاً بهاییان بنا به دلایل مختلف و خصوصاً سرکوب مکرر آنها از سوی حکومت ها و توده های مذهبی از مسلمین نفرت بسیاری داشتند. ثانیاً بهائیان به علت برخورداری از انسجام ناشی از تشکیلات رهبری خود، به راحتی قابل سازماندهی بودند و با مدیریت دقیق، می توانستند پیام های خاص صهیونیستی را در هر جا که لازم باشد القا کنند و این مطلب با نظر به کمبود وسایل ارتباطی در آن زمان، قابل درک است. ثالثاً تبلیغ بهائیت برای گسترش دیانت خود نیز برای اسرائیل کفایت می کرد؛ زیرا گرایش هر فرد به بهائیت برای اسرائیل به مثابه تبدیل یک دشمن به یک سرباز فداکار بود.

اما نکته بسیار جالب این است که تبلیغ و عضوگیری بهائیت در اسرائیل ممنوع است و آنها اجازه ندارند در اسرائیل تجمع کنند و یا به تبلیغ فرقه خود بپردازد.

مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران داشتن عقیده و یا صرف بهایی بودن موجب سلب هیچ گونه حقوق شهروندی از آنها نمی شود. ایمان شجاعی فرد نجات یافته از فرقه بهائیت در پاسخ به این سؤال "آیا در زمانی که جزو مجموعه بهائیت بودید، تبعیض و ظلمی علیه شما از سوی نظام اعمال شد و اینکه آیا مورد شکنجه قرار گرفتید؟"،می گوید:« هیچ‌جای دنیا به‌خاطر بهایی بودن ظلمی علیه فرد صورت نمی‌گیرد. تا جرمی صورت نگیرد، هیچ موقع دستگاه‌های انتظامی وارد عمل نخواهند شد. ما به‌خاطر بهائی بودن هیچ‌گاه مورد آزار و اذیت قرار نگرفتیم ولی در سازمان ملل نماینده بهائی‌ها مدعی می‌شود که به‌خاطر بهائی بودن با افراد برخورد می‌شود. من این ادعاها را از اساس رد می‌کنم.»

در ایران با بهائیان مانند سایر شهروندان برخورد می شود و در صورت ارتکاب جرایم، بسیار طبیعی و عاقلانه است که آنها باید مجازات جرم خود را متحمل شدند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بهائیان به دلیل بی علاقگی به کشور در هیچ انتخاباتی شرکت نمی کردند و خود را ایرانی نمی دانستند. انتخابات دهم ریاست جمهوری و حوادث متعاقب آن عرصه‌ای بود تا دوباره بهائیان با اشاره‌ی محافل بیگانه علیه جمهوری اسلامی ایران توطئه کنند. حوادث بعد از انتخابات باعث شد که گروه کوچک بهائیان نیز به گروه‌های آشوبگر بپیوندند و در خیابان‌ها با نیروهای امنیتی درگیر شوند. ایمان شجاعی فرد نجات‌یافته از فرقه بهائیت می گوید: « با اینکه بهائیت می‌گوید ‌در سیاست دخالت نکنید ولی در سال 88 بهائیان از رأی دادن سخن می‌گفتند. بعد از انتخابات هم در جریان آشوب‌ها زمانی که چند بهایی را گرفتند، ماجرا و نقش آنان مشخص شد.»

در جمهوری اسلامی ایران بهایی بودن ، موجب مصونیت از مجازات نمی شود. بنابراین امری بدیهی است که افرادی که قصد به هم زدن امنیت ونظم و ایجاد اغتشاش و آشوب را دارند، نه تنها در ایران بلکه در هر جای دنیا با مجازات آن جرم روبرو خواهند شدند و پیرو فرقه ای خاص بودن به هیچ وجه دلیلی برای مصونیت فرد از مجازات نمی باشد. زیرا همه افراد در برابر قانون یکسانند و اعمال تبعیض ، خلاف اصول حقوق بشری است.

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب

تمامی حقوق این پایگاه، نزد خانه تقریب محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

 

صفحه خانه تقریب در فیسبوک صفحه خانه تقریب در توییتر صفحه خانه تقریب در گوگل پلاس صفحه خانه تقریب در آپارات صفحه خانه تقریب در اینستاگرام