سه شنبه, 21 بهمن 1393 ساعت 19:59

اقلیت های دینی و تمامیت ارضی

خانه تقریب - اقلیت های دینی مسیحی ارمنی و آشوری، زرتشتی و کلیمی با بیان تنفر از تجاوز حکومت بعثی عراق به مرزهای جمهوری اسلامی ایران، از کلیه هموطنان درخواست کردند، با شرکت فعال در سازمان بسیج مستضعفین برای شکست تجاوزات عراق، از مرزهای میهن خود دفاع کنند.خانه تقریب: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اقلیت های دینی همراه با دیگر مردم در حفظ و حراست دستاوردهای انقلاب اسلامی سهم خود را ایفا کردند.

با آغاز جنگ تحمیلی از سوی نمایندگان اقلیت های دینی در مجلس شورای اسلامی و همچنین دیگر نهادها بیانیه ها و اعلامیه هایی صادر شد که در آنها به آمادگی مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان ایران برای مشارکت در جنگ اشاره شده بود:
«جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران اولین و مهمترین مسئله ای است که باید همه ما آن را در رأس کلیه امور قرار داده و به آن رسیدگی کنیم. مسئله ای که تا حل عادلانه و پایان آن همه مسائل را تحت الشعاع قرار داده و باید قرار دهد.»
اقلیت های دینی مسیحی ارمنی و آشوری، زرتشتی و کلیمی با بیان تنفر از تجاوز حکومت بعثی عراق به مرزهای جمهوری اسلامی ایران، از کلیه هموطنان درخواست کردند، با شرکت فعال در سازمان بسیج مستضعفین برای شکست تجاوزات عراق، از مرزهای میهن خود دفاع کنند.
رهبران دینی و مسئولان جامعه ارمنی ایران بلافاصله پس ازآغاز جنگ تحمیلی با ارسال تلگراف به محضر امام خمینی(ره) و فرمانده کل قوا و دیگر مسئولان مملکتی، آمادگی همه جانبه جامعه ارمنی ایران را در راه پاسداری از دستاوردهای ملت ایران و تمامیت ارضی میهن اعلام کردند.
به دنبال این اطلاعیه ها همه اقلیت های دینی، دفاتر هماهنگی برای جمع آوری کمک های نقدی و جنسی و ارسال آنها به جبهه های جنگ و مناطق جنگ زده دایر نمودند.
افرادی که تکنسین های ماشین آلات سنگین و سبک، نظامی، تدارکاتی، راه سازی، برق، مخابران، سردخانه سازی و غیره بودند، در طول انجام خدمات، کلیه ماشین آلات اسقاطی یا نیازمند تعمیر اساسی را که باید به شهرها و تعمیرگاههای مجهز منتقل می شدند و در همان منطقه تعمیر و در اختیار رزمندگان اسلام قرار می دادند.
گروهی از صنعتگران در کارگاههایشان به ویژه در تهران و اراک اقدام به ساخت بیمارستان های سیار، حمام ها، سرویس های بهداشتی سیار و سایر تجهزات مورد نیاز نموده و به جبهه ها اهدا کردند. گروهی از مهندسان و متخصصان ارمنی توانستند طی دو هفته کار شبانه روزی در مناطق پشت جبهه، بیش از ۱۴۰ خودروی نظامی و خدماتی را کاملاً تعمیر و برای استفاده مجدد به جبهه ارسال کنند.
ارسال هدایای اقلیت های دینی مسیحی – ارمنی و آشوری – زرتشتی و کلیمی، ارسال دستگاه بلدوزر، لودر، آمبولانس، موتورسیکلت، و همچنین حضور صنعتگران برای تعمیر خودروها و اعزام پزشک و پرستار به جبهه ها از دیگر فعالیت های اقلیت هاست.
در مدارس اقلیت های دینی جمع آوری کمک های نقدی و جنسی شروع شد و در کلیه انجمن ها و باشگاهها و در مناسبت های مختلف و اجرای مراسم در کلیساها معابد با رزمندگان جبهه ها اعلام همبستگی شد.
در سال ۱۳۶۰ شوراهای سه گانه خلیفه گری ارامنه ایران با انتشار اطلاعیه های رسمی، ارامنه ایران را از برگزاری مراسم جشن سال نو مسیحی بر حذر داشتند. در اطلاعیه شورای خلیفه گری ارامنه تهران تأکید شده بود:
«با توجه به اوضاع جنگی کشور و به احترام و شادی روح شهدای جنگ حق علیه باطل بدین وسیله از عموم ارامنه دعوت به عمل می آید که از برگزاری هرگونه مراسم جشن سال نو مسیحی در محل باشگاهها اماکن عمومی و مدارس خودداری شود و مراسم تحویل سال نو را طی مراسم ساده ای در محیط خانواده برگزار نمایند و در ضمن بر ارامنه واجب است، جهت کمک به جنگ زدگان مخارج مراسم جشن های سال نو را به حساب شماره ۴۹۹ منظور نمایند و به تمام دانش آموزان مدارس ارمنی نیز توصیه می شود وجوهی را که صرف تهیه هدایای عید می نمایند، از طرف اولیای مدارس خود به حساب فوق الذکر منظور دارند.»
برای دفاع از استقلال و تمامیت ارضی ایران، جوانان با به تن کردن لباس مقدس سربازی به خدمت زیر پرچم در آمده؛ در یک مورد نزدیک به ۴۰۰ ایرانی ارمنی که قبلاً خدمت زیر پرچم خود را انجام داده بودند، به طور داوطلبانه به جبهه ها اعزام شدند. اقلیت های ایران در طول ۸ سال دفاع مقدس صدها شهید، مفقود الاثر، جانباز و آزاده تقدیم نمودند.
براساس اعلام بنیاد شهید و امور ایثارگران، ۸۸ تن از شهدای جنگ تحمیلی مسیحی، ۹ نفر زرتشتی و ۱۶ نفر کلیمی بودند.

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب

تمامی حقوق این پایگاه، نزد خانه تقریب محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

 

صفحه خانه تقریب در فیسبوک صفحه خانه تقریب در توییتر صفحه خانه تقریب در گوگل پلاس صفحه خانه تقریب در آپارات صفحه خانه تقریب در اینستاگرام