شنبه, 19 ارديبهشت 1394 ساعت 09:40
  • آرمن نظریان

در ایران همیشه به ارامنه به چشم یک ایرانی نگاه شده است

خانه تقریب - آرمن نظریان از جمله ارامنه تهرانی است که در عرصه های اجتماعی و سیاسی فعالیت می کند و علاقه مند است به عنوان یک ایرانی برای پیشرفت جامعه اش تلاش کند. او در انتخابات پیشین شورای شهر تهران کاندیدا شد اما رای نیاورد؛ مشارکتی که او تجربه ش را خوب توصیف می کند و معتقد است ارامنه در کنار دیگر شهروندان ایران در قبال کشورشان مسوولند. خبرنگار شفقنا با آرمن نظریان درباره زندگی ارمنی های ایران در کنار اکثریت مسلمان و تجربه همزیستی با دیگر ادیان به گفت وگو پرداخته است.

او در این گفت وگو از چگونگی زیست مسالمت آمیز ارامنه، وضعیت آنها در ایران و منطقه تا بحث تغییر ادیان و خطر وجود کلیساهای خانگی می گوید. نظریان معتقد است: کلیساهای خانگی اصلا به ارامنه ربطی ندارد. این سیستمی است که بهاییت راه می اندازد برای اینکه بخواهد یک قشری را از راه به در کند و بگویند در ایران چندمذهبی است و خیلی از مسلمانان می خواهند تغییر مذهب بدهند. من کاملا با این داستان کلیساهای خانگی مخالفم.
متن گفت وگوی شفقنا با آرمن نظریان را بخوانید:
*ارامنه ایران جمعیتی هستند با اکثریت حاکم بر جامعه ایران تفاوت دینی دارند و نزدیک به 400سال است که در ایران هستند، اما 100سال است که به طور جدی وارد زندگی اجتماعی و سیاسی شدند و بخصوص از دوره مشروطه به بعد حضورشان پررنگ تر شده است. بعد از انقلاب هم ارامنه در جنگ حضور داشتند و اکنون هم در عرصه های مختلف تجاری، ورزشی، هنری و اجتماعی حضور دارند. شما هم به عنوان اولین فرد ارمنی در شورای شهر گذشته نامزد شدید. اگر مجموع اینها را در نظر بگیریم اکنون وضعیت زندگی ارامنه به عنوان یک جمعیت متفاوت - نمی خواهم از لفظ اقلیت استفاده کنم- چطور تحلیل می کنید؟ مراودات و تعاملاتشان با جامعه مذهبی شیعه ایرانی چطور است؟
نظریان: ببینید در حال حاضر ارامنه در نظام جمهوری اسلامی ایران در صنف های کاری نه در مشاغل دولتی و نه به عنوان نفر اول آن صنوف بلکه از جمله پایه گذاران هستند. حال از شرکت حمل و نقل و کارهای فنی بگیرید تا کارخانه مواد غذایی. چیزی که در جامعه ایرانی معروف است می گویند ارمنی ها تعمیرکارهای خوبی دارند. 50-60سال در ایران ارامنه به این شکل کار کردند. در بحث صنعتی و در بخش خودروسازی قطعه سازان و قالب سازهای بسیار قوی داریم و در بخش موسیقی در زمره چهرهای درخشان موسیقی روز ایران هستیم.
*بله منظورتان آقای لوریس چکناواریان هستند...
نظریان: بله...ماندگار هم می شوند. در بحث ورزش هم در بسکتبال، فوتبال و تنیس ارامنه مطرحی وجود دارند. چند وقت پیش هم آندرانیک تیموریان کاپیتان تیم ملی شد، شاید یکی دوبازی بوده اما ما از دهه 80 میلادی اندرانیک اسکندریان را داشتیم که کاپیتان تیم ملی بود و تا الان مورد دیگری نبوده است. در دیگر عرصه ها هم ارمنی ها در جامعه ایران پیشرفت های خوبی داشتند؛ مثلا...
*مثلا در پوشاک هم یکی معتبرترین برندهای ایرانی ارمنی است...
نظریان: بله! در ایران همیشه به ارامنه به چشم یک ایرانی نگاه شده است. یعنی اگر یک ملت را در نظر بگیریم همه ما در این ملت تعریف می شویم و در بین مذاهب دیگر ارامنه همیشه ارتباط بهتری با جامعه داشتند. زمان جنگ نسبت به جمعیت خودشان شهید و جانباز بسیاری دادند و مفقود الاثر هم بودند. جانبازان تا همین الان به دنبال کارت ایثارگری و جانبازی و بنیاد مستضعفان نرفتند و همین الان چندتا نمونه است که خلیفه گری آنها را حمایت می کند. با اینکه حقشان بود حداقل یکسری امکانات از بنیاد شهید یا بیناد مستضعفان بگیرند ولی نخواستند و نگرفتند. به طور کلی می توانم بگویم ارامنه جایگاه خوبی در ایران دارند.
*در حوزه سیاسی چطور؟ به غیر از اینکه شما دو نماینده در مجلس دارید؛ در حوزه سیاسی آیا میل به مشارکت وجود ندارد ؟
نظریان: میل به مشارکت در نسل جوان تقریبا کمتر است. اینکه یک جوان خودش را بالا بکشد و تا جایی که می تواند شخصیت کلیدی و مهره سیاسی و نماینده مجلس شود کم شده است که دلایل مختلفی دارد و بسیاری می گویند شاید می ترسند.
*واقعا می ترسند؟
نظریان: به نظر من ترس نیست. به نظرم بیشتر به زندگی روزمره شان می پردازند، چون همیشه ارامنه بیشتر فنی بوده اند.
*الان اگر زمینه وجود داشته باشد، ارامنه می توانند معاون وزیر شوند؟
نظریان: طبق قانون اساسی غیر از رییس جمهور و سه قوه می توانیم حتی وزیر هم داشته باشیم. اگر ممنوعیت نباشد که به نظر من اکنون نیست؛ اما کسی مطرح نشده یعنی کسی نبوده است که بگوییم این آقا برای وزارت اقتصاد مناسب است.
*انگیزه نداشتند؟
نظریان: ببینید ما اکنون چهره های اقتصادی قوی و موفق داریم که از صفر شروع کرده اند و اکنون از نظر مالی شاید جزو ده فرد اول ایران باشند اما آنها وارد مناسبات سیاسی نشدند تا چهره آنها شناخته شود و برای مقامی انتخاب شوند.
*در حال حاضر خود شما در انتخابات پیشین شهر کاندیدا شدید و رای نیاوردید، این حضور در عرصه اجتماعی چه تجربه ای برایتان داشت؟
نظریان: رای نیاوردم اما همین که اولین ارمنی حاضر در انتخابات شورا بودم، خوب بود. اصلا ناراحت نیستم که رای نیاوردم.
*نمی خواهم بگویم چرا رای نیاوردی؛ می خواهم رفتار مسلمانانی که به تو رای دادند را تحلیل کنم...
نظریان: بله! مسلمانان هم به من رای دادند.
*چقدر رای آوردی؟
نظریان: بین 1740 نفر رتبه 176 ام شدم. تجربه خوبی بود و برای من شروع خوبی بود. اگر مراحل دیگری باشد سعی می کنم بالاتر بروم، یعنی ترس هم داشته باشم می ریزد.
*در واقع برای اولین بار می خواهی سد را بشکنی و وارد فعالیت های سیاسی بشوی؟
نظریان: بعد از انقلاب تقریبا این اتفاق افتاده است، چون ما کرسی نمایندگی مجلس در اختیار داریم. در اقلیت های دینی بیشترین نماینده را ارمنی ها به دلیل جمعیت بیشترشان دارند. طبق قانون هر 120 هزار نفر غیرمسلمان، یک نماینده مجلس دارند.
*اکنون در جامعه ای که مذهبی، مسلمان و شیعه است، چه فضایی می بینی که تصمیم گرفته ای به عنوان یک ارمنی در آن ورود پیدا کنی؟
نظریان: من می خواهم مثل ایرانیان دیگر به کشورم خدمت کنم. انگیزه دارم. فکر می کنم دانشش را هم دارم. تجربه اش را هم به مرور پیدا می کنم. درست است که شیعیان اکثریت مطلق دارند اما این به معنای این نیست که دیگر دینداران نمی توانند مشارکت کنند بنابراین من می خواهم کار کنم. شاید عجیب باشد اما اکثریت دوستانم مسلمان هستند، دوستان مذهبی و دوستان مداح هم دارم.
*رابطه ات با آنها چطور است؟
نظریان: رابطه ام خوب است. با هم خیلی خوبیم و رابطه گرم و صمیمی داریم. با اینکه خیلی ها شاید فکر کنند آن آدم تندروست.
*هیچ وقت بر تمایز دینی تاکید می کنند؟
نظریان: هیچ وقت. دوست مداحم هر پنج شنبه هیاتی بالغ بر 5000نفر دارند و یکبار در همان ایام انتخابات گفت اگر به هیات بروم، اعلام می کند یک مسیحی که نامزد شورای شهر تهران است به هیات امام حسین آمده...
*در این هیات ها می روید؟
نظریان: نه!
*چرا؟
نظریان: بحث این نیست که علاقه نداشته باشم یا اینکه دوست نداشته باشم یا احترام قایل نباشم. به همان دلیلی که مسلمانان کلیسا نمی آیند.
*در فعالیت های اجتماعی و ورزشی گاهی نکات جالبی می توان دید. یک صحنه مشهوری چند وقت پیش پخش شد. وقتی اعضای تیم ملی فوتبال از زیر قرآن رد می شدند که به بازی های جام جهانی بروند، آندرانیک هم قرآن را بوسید...
نظریان: به نظر من کار بسیار قشنگی کرد؛ او اولا احترام به دین خدا گذاشت و دوم اینکه خودش را متمایز نکرد. من هم جای آندرانیک بودم، این کار را می کردم و خیلی ها این کار را می کردند.
*کارلوس کی روش هم قرآن را بوسید...
نظریان: او هم یک مسیحی است. باید به آندو آفرین گفت. وقتی این کار را کرد یعنی گفت من به ادیان مختلف علاقه دارم، علاقه را هم حذف کنید من به دین اسلام احترام می گذارم.
*در جامعه مذهبی ایران برخی از پیروان دیگر مذاهب گاهی گلایه هایی دارند. خودت را چقدر با آن گلایه ها، کم کاری ها و نواقصی که در زیست وجود دارد همسو با مردم ایران می بینی؟
نظریان: این را نه اینکه چون مصاحبه است و منتشر می شود بلکه واقعیت را می گویم که به ما ظلم مضاعف نمی شود و قانون برای همه یکسان است. اگر منعی هست برای همه این منع قانونی اجرا می شود و تبعیضی بابت ارمنی بودن وجود ندارد.
*یعنی در مواجهه قانون، ارامنه اصلا تفاوتی با دیگران ندارند؟
نظریان: خیر! از نظر قانون هیچ فرقی ندارد. قانون برای همه برابر است چیزی که در قانون اساسی داریم اما به اجرایش کاری ندارم.
*سوالم وضعیت ارامنه در بین کشورهای مختلف به غیر از خود ارمنستان و در بین کشورهای مسلمان مانند سوریه و عراق است. در افغانستان که جمعیت ارمنی نداریم؟
نظریان: افغانستان و پاکستان جمعیت ارمنی ندارد.
*وضعیت زندگی ارامنه در کشورهای منطقه چطور است؟
نظریان: در سوریه هم وضعیت خوب بود. شهر کساب شهر ارمنی نشینی بود که با همکاری ارتش ترکیه و القاعده سعی کردند شهر را قتل عام کنند و با کمک ارتش اسد آنها را بیرون کردند، ولی فاجعه انسانی رخ داد. قتل 87 نفر در شهر کوچکی که نود درصدشان ارمنی بودند ثبت شد. 87 نفری که یک تعدادشان کشیش بودند. آنها را به صلیب زدند و به دختران تجاوز کردند و صلیب را در دهانشان کردند و آنها را کشته بودند.
*می خواهم وضعیت ارامنه ایران را در مقایسه با دیگر ارامنه در سایر کشورها مقایسه کنید.
نظریان: وضعیت ایرانی ها وضعیت خیلی بهتری است. در ایران من ندیدم ارمنی را که به نان شب محتاج باشد، ولی یکسری از ارامنه به اشتباه فکر می کنند سرزمین موعودشان آمریکاست. زندگی شان را می فروشند و ریال را به دلار تبدیل می کنند و بعد چند سال دیگر که می خواهند برگردند، همان خانه را هم ندارند.
*اتفاق افتاده است که از ارمنی های ایران، مهاجرت کنند و بعد برگردند؟
نظریان: در سه سال اخیر داشته ایم.
*برگشتند؟
نظریان: بله! ارمنی که زندگی اش را فروخت و با خانواده رفت اما اکنون برگشته است. ببینید ما در فرهنگ ایران بزرگ شدیم و با این فرهنگ اخت شدیم. زندگی، معاش و اقتصاد را بلدیم. بسیاری راه برگشت ندارند زیرا اگر برگردند باید از صفر شروع کنند و زندگی شان را تباه کرده اند ولی عده ای که شجاع ترند، برمی گردند.
*یک بار خبرنگاری در سوال خود آقای لوریس چکناواریان را به عنوان اقلیت دینی مورد خطاب قرار داد و ایشان به لفظ اقلیت به شدت اعتراض کرد. شما در ایران خودتان را واقعا اقلیت می بینید؟
نظریان: شخص خودم با این واژه کاملا مشکل دارم. اگر ما ایرانیانی هستیم، که جنگیده ایم. ما ایرانی بودیم که بعد از جنگ به سیستم های حفاری ایران و سیستم های نفتی کمک کردیم. ایرانی هستیم که در تمام انتخابات مشارکت می کنیم و رای می دهیم. خدماتی که ارایه می دهیم برای ایران ارایه می دهیم. برای ایران کار می کنیم. واژه اقلیت یک واژه جمعیتی است و بعضی ها می گویند منظورمان جمعیتی است. به نظر من این واژه باید از ادبیات حذف شود.
*ارامنه ایران بر تمایز در جامعه مذهبی ایران تاکید دارند یا نه به قول خودتان عیسی به دین خود، موسی به دین خود و زندگی مسالمت آمیز می کنند؟
نظریان: زندگی می کنیم. من تا به حال فکر نمی کنم جایی گزارشی شده باشد که یک مسیحی یا ارمنی به یک مسلمان توهین کرده باشد.. ارامنه قومی در ایران هستند و خود را ایرانی می دانند و جمعیت کمی هم ندارند.
*جناح های سیاسی در ایران با تفاوت نگاه مذهبی تعریف شدند. یک جناح سیاسی اصطلاحا با آزادی های اجتماعی و آزادی های سیاسی خودش را تعریف کرده و یک جناح دیگر از موضع دینی از خود می گوید. یکسری تفاوتهایی هم قایل شدند، حالا اگر یک گروهی از جمعیت ارمنی بخواهند فعالیت سیاسی داشته باشند این وسط کدام سمت را می گیرد؟ آیا یک جناح سوم برای خود تشکیل می دهد؟
نظریان: جناح سوم که اماکانپذیر نیست. چون در ایران همان راست و چپ اصل شده است. یک سری طیف ها و احزاب هستند، می آیند و می روند. ارمنی ها داخل این بازی ها نمی شوند. معمولا دربین ارامنه هم علاقه مند به اصولگرا وجود دارد هم علاقه مند به اصلاح طلبان ولی چون اگر یک نفر که منتسب به جمعیت کوچکتری است هر کاری بکند به پای تمام آن جمعیت تمام می شود از ورود صریح به دسته بندی ها پرهیز می کنند.
*در ارمنی ها هم طیف بندی های سیاسی معنی دارد؟
نظریان: ما هم در خودمان راست و چپ داریم و وقتی در جمع می نشینیم طیف ها مختلف می شوند. به نظر من همان طیف راست و چپ تعریف می شود و اصلاح طلب و اصول گرا نمی گوییم.
*نهاد مرجعیت در ایران یک نهاد قدرتمند است. قم یک مرکز بسیار مهم و استراتژیک در عرصه اجتماعی-سیاسی است. رابطه ارامنه با قم چطور است؟ اصلا وارد رابطه شده اید؟
نظریان: در رابطه با بعضی مسایل مثلا مسایل قضایی ارتباط برقرار شده است. اقلیت های دینی... واژه قشنگتری را به کار ببریم... ایرانی های دینی حتی برای مسایل قضایی خود از مراجع عظمای شیعه استفتا گرفتند.
*می شود مثال ذکر کنید؟
نظریان: مثلا در قضیه ربا اتفاق افتاده که یک مسیحی یا مسلمان یا بالعکس پول ربا گرفتند. این پول ربا حرام است و در اسلام فقط پدر از پسر می تواند ربا بگیرد و این آزاد است. در این رابطه به مراجع مراجعه کردیم و من حضور ذهن دارم که اتفاق افتاده بود، گفتند طبق نیاز یک مسیحی از یک مسلمان پولی خواسته است که به ازای آن بخواهد سود هم به او بدهد. بعد چک داده است که درصد نزول به او بدهند این وسط به دلیل مشکلاتی نتوانسته پول را بدهد. به مراجع مراجعه کردند و از آقای مکارم شیرازی، نوری همدانی، علوی گرگانی و یکی از مراجع دیگر نامه گرفتند. از دفتر آقای وحید خراسانی هم گرفتند. همه شان نوشتند؛ ربا بین مسیحی و مسلمان فرقی نمی کند. شاید به نفع مسیحی شد و آن پرونده تمام شد، ولی یک مرجع شیعه واقعیت را گفت که این مبلغ رباست و نباید داد و گفته بودند اصل مبلغ را برگردانید.
*از نظر پرونده های قضایی وضعیتتان چطور است؟
نظریان: مشکل قضایی نداریم. طلاق در ارامنه خیلی پایین است ولی نمی گویم اصلا نیست.
*وقتی شما با یک مسلمان به مشکل برمی خورید حال هر مشکلی مثلا در بحث دیه...
نظریان: در سال 82 آیت الله خامنه ای دیه مسیحی و مسلمان را برابر اعلام کردند. این کار کوچکی نیست و مساله قابل توجهی بود. زمانی اصطلاح هایی به کار می بردند و به شوخی می گفتند بکشیمت هم باید چیزی بدهی و من اینها را شنیده ام. همین تصمیم قدم خیلی مثبتی بود و من در سال 86 از آن باخبر شدم. به نظرم حرکت بسیار قشنگی بود و سال بعد برای تمام ایرانی های دینی هم این عمومیت یافت و تمام مذاهب مورد تایید جمهوری اسلامی ایران این را شامل شدند.
*ما هرسال شاهد حرکت اعتراضی از سوی ارامنه برای کشتار ارامنه توسط دولت عثمانی هستیم و 24 آوریل هرسال یک تجمعات اعتراضی برگزار می شود. تا حالا از طرف حکومت ممانعتی برای برگزاری این میتینگ اعتراضی شده است؟ به رغم اینکه ایران و ترکیه روابط خوبی دارند؟
نظریان: امسال 2 میتینگ داشتیم. یکی برای 24 آوریل و جلوی سفارت برای قتل عام ارامنه توسط دولت ترکیه، یکی هم برای شهر کساب، شهر ارمنی نشین سوریه که با کمک ارتش ترکیه و نیروهای القاعده که از خاک ترکیه وارد سوریه شده بودند؛ شهر را قتل عام کردند و به کمک نیروهای اسد قائله تمام شد اما کشته زیاد بود. برای آن هم یک مجوز دیگر دادند که از مقابل کلیسای ویلا راهپیمایی سکوت اعتراضی آغاز شد و خیابان شهید سپهبد قرنی را تا جلوی سفارت رفتند. آنجا شعارهایی داده شد و سخنرانی کردند و در حال سکوت برگشتند.
*تا به حال ممانعتی پیش نیامده است؟
نظریان: خیر. تا به حال به خاطر ندارم. وقتی هیچ مشکلی هم پیش نیامده است این طبیعی است. یک راهپیمایی شاید با درگیری انجام شود یا به قائله ای ختم شود، اما این راهپیمایی را با سکوت انجام می دهند.
*در خاورمیانه روی تفاوت های مذهبی بسیار بحث می شود. به خصوص بحث شیعه و سنی اگر بحث را فراتر ببریم، واقعا فکر می کنید آینده حیات سیاسی-اجتماعی ارامنه در ایران چطور باشد؟
نظریان: به نظرم خیلی روشن است.
*یعنی ارامنه همچنان مثل صدها سال پیش که خودشان را در کنار ایرانی های سنی و شیعه و... تعریف کردند، همچنان خودشان را به عنوان ایرانی تعریف می کنند؟
نظریان: شما ارمنی را نمی بینید که بخواهد مخالف سیستم باشد و این را بگوید. ما محدوده و حقوق خودمان را داریم که خلاف قوانین جمهوری اسلامی نیست و ارامنه راحت و آزاد هستند. مراسم و ورزش خود را دارند و مکانی برای خودشان هست و کسی ممانعتی ندارد.
*اخیرا کلیساهای خانگی راه افتاده است. بحث از تغییر مذهب برخی هم پیش آمد. نظرتان درباره اینها چیست؟
نظریان: کلیساهای خانگی اصلا به ارامنه ربطی ندارد. به نظر من این سیستمی است که بهاییت راه می اندازد برای اینکه بخواهد یک قشری را از راه به در کند و بگویند در ایران چندمذهبی است و خیلی از مسلمانان می خواهند تغییر مذهب بدهند. وقتی به کلیسای مذهبی می روید یک برگه ای به شما می دهند که نوشته شده آمدم مسیحی یا یهودی، زرتشتی یا هر دین دیگر شدم. در این صورت فرد محارب است و طبق قانون اسلام باید اعدام شود و حال اعتقادی هم به دینی که گرویده شده، وجود ندارد ولی به این بهانه می روند تا ویزای خارج از کشور بگیرند. فکر می کنند بهشت موعود آنجاست. من کاملا با این داستان کلیساهای خانگی مخالفم؛ اگر می خواهید خدا را عبادت کنید بروید کلیسا.
*چند کلیسا در ایران داریم؟
نظریان: کلیسای قدیمی زیاد است.
*نه کلیسای فعال برای مثال در تهران چندتا وجود دارد؟
نظریان: 8-9 کلیسای بزرگ فعال در مناطق مختلف وجود دارد. کلیساهای کوچک هم مناسبتی باز می شود، مثلا در میدان شاپور یک کلیسای کوچک است که در آنجا خانه سالمندان هم هست، ولی مناسبتی باز می شود.
*ممکن است توسعه پیدا کند و در آینده تعداد کلیساها بیشتر شود؟
نظریان: درخواستی از طرف جامعه ارامنه نشده است. بهتر است در یک جامعه ای که تعدادشان کم است کلیسا مرکزیت داشته باشد تا شعب مختلف کلیسا با آن متمرکز شوند.
*چرا کلیساهای خانگی را به بهاییت ربط دادید؟
نظریان: من نظر شخصی ام را گفتم. برداشت شخصی من این است که یک جریان انحرافی است و طیف دیگری را علم کرده است تا در کلیسای خانگی به دین مسیحیت بگروند.
* این افراد اگر می خواهند عبادت کنند می توانند کلیسا بروند، ولی استدلالشان این است که اگر کلیسا برویم تغییر دین ما علنی می شود و چون مسلمانیم نمی توانیم تغییر دین بدهیم.
نظریان: خب آن قانون شرع اسلام است. وقتی شما مسلمانید یعنی محمد پیامبر خاتم است و دلیلی ندارد به دین دیگر گرویده شوید.
* اکنون کلیسای ارمنی می پذیرد یک کسی که تغییر دین داده است، بیاید در کلیسا عبادت کند؟
نظریان: یعنی اعلام کند که من مسلمانم ولی مسیحی شدم و آمدم عبادت کنم؟
*بله!
نظریان: قطعا ممانعت می کنند.
*ارمنی بوده که مسلمان شده باشد؟
نظریان: من خبر ندارم ولی همه ادیان ممکن است دینشان را عوض کنند. دیده ام که می گویند این اتفاق افتاده است، ولی خود من با آن افراد رابطه نداشتم. دوستانی داشتیم و جایی رفتیم و دیدیم پدرشان مسلمان است و مادرشان ارمنی، ولی خیلی به ندرت است. در نسل الان که به جرات می توانم بگویم این وجود ندارد و این عشق و عاشقی ها در نسل قبل بوده است.
*ازدواج ارامنه با مسلمانان چطور؟
نظریان: الان می توانم به جرات بگویم وجود ندارد. همینطور که طلاق در جامعه مان به ندرت داریم. هر جامعه که از نظر جمعیت در کشوری کم است، خودش را داخل یک حبابی از نظر عقیدتی نگه می دارد. یکجا نوشتند ارامنه خیلی هاشان در باشگاه آرارات همدیگر را دیدند و ازدواج ها در خودشان و جامعه خودشان انجام می شود. منظور ازدواج فامیلی نیست؛ حتی کلیمی ها و زرتشتیان هم همینطور هستند.
*یکسری محدودیت های اجتماعی مثل حجاب هست که برای مسلمان ها ریشه دینی دارد، ولی برای ارمنی ها هیچ تاکیدی روی حجاب نشده است ولی ارامنه رعایت می کنند...
نظریان: چون به قانون کشوری که در آن زندگی می کنند باید احترام گذاشت.
*یعنی از این زاویه رعایت می کنند و چون قانون است احترام می گذارند.
نظریان: اگر اشتباه نکنم اصل 3 قانون اساسی راجع به حجاب تاکیده شده است. ارامنه هم به عنوان لباس زن ایرانی این را رعایت می کنند چون قانون کشور است و باید احترام گذاشت. در کلیسا در مراسم مذهبی تمام بانوان حجابشان را رعایت می کنند. محال است در کلیسا زن مسیحی ببینید که حجابش را رعایت نکرده است و این به خاطر احترام به کلیساست. حجاب مظهر اطمینان و احترام است. در کلیسا حجاب می گذارند و بیرون هم به قانون کشور احترام می گذارند.
*آقای روحانی معاونتی را تعیین کرده است و دستیار ویژه اقوام و اقلیت های دینی تعیین شده است. رابطه این معاونت و آینده این معاونت را چطور می بینید؟ چون برای اولین بار است که تجربه می شود.
نظریان: شاید در دوره های مختلف کسی به عنوان مشاور بود، ولی الان آقای یونسی به عنوان دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقلیتهای دینی انتخاب شده است. به نظرم آقای یونسی بیشتر تمرکزشان را روی اقوام گذاشتند. از دراویش بگیریم تا سیستان و بلوچستان و جاهایی که بیشتر سنی نشین هستند، بیشتر تمرکز را روی آنها گذاشته اند. من کاملا با این واژه اقلیت های دینی مشکل دارم و باید گفت ایرانی های دینی...
*می توانید به آقای روحانی و یونسی این پیشنهاد را بدهید که این واژه را عوض کنند.
نظریان: ایرانی های دینی؟
*یا ایرانی های دیندار یا چیزی شبیه به این؟
نظریان: ایرانی های دینی مشکلی ندارند. نمی گویم اهل سنت مشکل دارند، ولی ایرانی های دینی مشکلی برای نظام نتراشیدند ولی اینها یکسری نیازهایی دارند که شخص آقای یونسی باید رسیدگی کند. مثلا با نماینده مجلس ارامنه جلسه بگذارند با نماینده آشوری ها و کلیمی ها و زرتشتی ها همینطور و بپرسند مشکل جامعه تان چیست؟ تا وقتی نماینده مجلس هستی مشکل را حل کن و جای دیگر اگر مشکل هست آن را بگو و اگر طرحی داری بگو. من اگر مسوول بودم قطعا به آقای یونسی می گفتم ورزش ارامنه را گسترش بده.
*چرا الان باشگاه آرارات در لیگ حضور ندارد؟
نظریان: تیم بسکتبال بانوان که هنوز هم نفر اول ایران هستند. باشگاه آرارات سیستم اش این بوده که حتما بازیکن ارمنی باشد نه مسیحی. یک زمانی گربه سیاه تیم های لیگ آرارات بوده است و بازیکن های خوبی هم داشته. ادموند بزیک، ادموند اختر، سبو شهبازیان، سرژیک تیموریان برادر آندرانیک تیموریان، اینها همه شان از آرارات آمدند. به نظرم بودجه و طرح داشته باشند باشگاه آرارات می تواند جوانانی که الان دارد را تا 4-5 سال دیگر به لیگ برساند. وقتی بودجه و برنامه نباشد، این جوان می رود تیم شهرستانی پول می گیرد و بازی می کند و سربازی اش را مثلا می رود تیم پاس.
*ارامنه سربازی هم می روند؟
نظریان: قانون برای همه یکسان است.
*نسبت به تشکیل این معاونت خوشبین هستید؟
نظریان: من خوشبینم. تقریبا یکسال گذشته است و نسبت به آن خوشبینم. زمان می خواهد و هر چیزی اولین بار سخت است، ولی به نظرم گزینه خوبی است.
*چه آینده سیاسی برای خودتان متصور هستید و چگونه می خواهید مسیر خود را ادامه دهید یعنی تا وزارت هم برنامه دارید؟
نظریان: تمام سعی ام را می کنم حالا نمی گویم برای وزارت چون نقشه نداشتم که برسم، ولی به نظرم هرکسی در زندگی اش برنامه ای دارد.
*بازتاب حضورتان در شورای شهر در بین ارامنه چطور بود؟
نظریان: خوب بود. نه اینکه بگویم شخص من را همه ارامنه شناختند. چهره ها را در تراکت ها و بیلبوردها دیدند، ولی مطمئنم حرکتی است که حداقل در شورای شهر بعدی 2-3 تا کاندیدا می دهیم ولی همین حضورشان که بگویند ارامنه هستند، خیلی مهم است. وقتی کاندیدا می شوی یعنی رای می دهی. آمار را نگاه کنیم اکثریت ارامنه رای دادند. من کاندیدا نبودم هم رای می دادند و اغلب ارمنی ها در انتخابات شرکت می کنند. من حتی در انتخابات خبرگان هم رای دادم که مسیحی نیستند و همه شان روحانی هستند.

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب

تمامی حقوق این پایگاه، نزد خانه تقریب محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

 

صفحه خانه تقریب در فیسبوک صفحه خانه تقریب در توییتر صفحه خانه تقریب در گوگل پلاس صفحه خانه تقریب در آپارات صفحه خانه تقریب در اینستاگرام