یکشنبه, 26 بهمن 1393 ساعت 13:01
  • سعید تقوی

نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب تاکید ویژه ای در بحث حقوق اقیلت ها داشت

خانه تقریب - نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب تاکید ویژه ای در بحث حقوق اقیلت ها داشت و حتی حضرت امام در زمانی که درپاریس حضور داشتند طی مصاحبه هایی که انجام دادند با رسانه های خارجی با صراحت چندین بار تاکید کردند که توحید مذهب همه است و ایران کشور همه است و ما یک ملت واحده هستیم غیر مسلمانان هم در پناه نظام جمهوری اسلامی و در چهار چوب قانون باید به فعایت هایشان ادامه بدهند.

به گزارش خبرنگار خانه تقریب «مرکز هم اندیشی ادیان توحیدی»؛ سعید تقوی مدیرکل اسبق اداره اقلیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص وضعیت آگاهی عموم مردم در رابطه با هموطنان غیر مسلمان اظهار داشت «متاسفانه خیلی از مردم اطلاع چندانی ندارند چون تبلیغات غرب خیلی شدید است و خود صدا و سیمای ما کم توجهی میکند. فقط به صورت مقطعی به این موضوعات میپردازد که خیلی هم کامل نیست» وی در همین خصوص به تعداد نمایندگان اقلیت های دینی در مجلس شورای اسلامی اشاره می کند و می گوید «الان اقلیت ها 5 نماینده دارند، در مقایسه با کشور ها ی دیگر و یا حتی در مقایسه با روستا ها و استان های خودمان که باید حداقل دویست هزار نفر جمعیت داشته باشند؛ 5 نماینده برای 150000 نفر جمعیت غیر مسلمان بحث مهمی هست».

مدیر کل سابق اداراه اقلیت های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص آزادی هایی که برای این قسم از هم وطنان در قانون به آن تصریح شده است میگوید«مدرسه خاص، نشریه خاص، کتاب خاص، آرامستان و معابد و کلیسیا ها این ها گوشه ای از امتیازاتی هست که برای آگاهی عموم جامعه لازم است بیان شود و حتی برای کشور های خارجی نیز طرح این اتفاقات و موضوعات ضروری است» وی از خاطرات خود در سفرهای خارجی در همین راستا مثالی می آورد «بعضی سال ها ایام عاشورا و 21 رمضان، ایام کریسمس بوده است و ما هم مجوز داده ایم برای برگزاری جشن ها و مراسمات مذهبی و این موضوع برای افراد خارج از کشور هم خیلی جذاب است در کشوری که بیش از 99% آن عزادار باشند برای ما بقی افراد تمهیداتی فراهم شود که بتوانند جشن خودشان را برگزار کنند» سعید تقوی بعد از ذکر این خاطره از مشکلات و مصائب این قبیل فعالیت ها هم سخن می گوید و هماهنگی با پلیس، با مساجد محلات و... را از دشواری های این کار می داند، ولی مساعدت های نظام جمهوری اسلامی را رافع این موانع می داند.

وی در خلال صحبت هایش به توصیه های دینی مبنی بر رعایت حقوق اقلیت های دینی می کند و همین امر را موجب تصویب اصول مربوط به اقلیت های دینی در قانون اساسی جمهوری اسلامی می کند.

نشریات اختصاصی غیر مسلمانان ایرانی از نمودهای حقوق اقلیت ها در ایران است که تقوی در این خصوص میگوید «در مورد نشریات این قشر جامعه 13 یا 14 نشریه مجوز صادر نموده ایم که هنوز هم آمادگی داریم اگر اشخاص دیگری متقاضی باشند مجوز صادر کنیم.

در راستای انتشار کتب مخصوص پیروان ادیان توحیدی وی اظهار می کند «بیش از 99% به این کتاب ها مجوز داده ایم وآن تعداد محدود که مجوز نگرفته اند به دلیل این بوده است که منجر به اختلاف های قومی می شدند و یا به نفع مصالح عالی کشور نبوده اند و الا آمار رشد کتاب، در زمینه ی اقلیت ها خیلی بالا بوده است»

از دیگر امکانات این زمان 16 ساله که وی مسئولیتی در این زمینه داشته است می پرسیم و می شنویم «آمار مطبوعات و اماکنی که پیروان ادیان توحیدی دارند مثل آتشکده ها، کلیساها و کنیسه ها همچنین تسهیلاتی که دولت در اختیارشان گذاشته است برای بازسازی میراث فرهنگی، مدارس و... از جمله امکاناتی است که نظام جمهوری اسلامی در اختیار غیر مسلمانان ایرانی قرار داده است. مثال دیگر این که آقای ریئس جمهور مبلغ قابل توجهی به بیمارستان کلیمی ها کمک کردند، در دهه ی فجر امسال آقای رئیس جمهور به وزیر بهداشت دستور داده که 2تا 1 میلیارد به این مراکز کمک شود. و امیدواریم حرکت نظام و دولت در این مسیر علی الدوام باشد.

«نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب تاکید ویژه ای در بحث حقوق اقیلت ها داشت و حتی حضرت امام در زمانی که درپاریس حضور داشتند طی مصاحبه هایی که انجام دادند با رسانه های خارجی با صراحت چندین بار تاکید کردند که توحید مذهب همه است و ایران کشور همه است و ما یک ملت واحده هستیم غیر مسلمانان هم در پناه نظام جمهوری اسلامی و در چهار چوب قانون باید به فعایت هایشان ادامه بدهند»

در حال حاضر فکر میکنم حدود 40 یا 50 کشیش، اسقف و خواهر روحانی در ایران و در تهران و دیگر استان‌های کشور فعالیت هایی در کلیسا و مراکز عام المنفعه یتیم‌خانه و بیمارستان و... دارند. بحث نشریه ها در اداره ای به عنوان اداره ی اقلیت های وزارت ارشاد که در اوایل انقلاب سال 59 یا 60 تاسیس شده است، پیگیری می‌شود.

باید نقطه نظرهای جمهوری اسلامی، دین اسلام و قواینین داخلی به شکل مناسب و توسط افراد کارشناسی که در این حوزه کار می‌کنند بیان شود. نسبت به کشور های اروپایی امتیاز داریم. آن‌ها به فرد فارغ از هرگونه دین و ایمان توجه می‌کنند اما ما به عنوان حکومت اسلامی 5 یا 6 اصل قانون اساسی کشور را به حقوق اقلیت های دینی اختصاص داده ایم؛ اصل‌های 13، 14، 15، 26 و 65 قانون اساسی همانطور که می‌دانید به حقوق اقلیت های دینی اختصاص دارد. اما در کشور های اروپایی می‌بینید 3 میلیون یا 4 میلیون از جمعیت، مسلمانان هستند واین ها یکسری مسائلی دارند مثل مراسم مذهبی که به مشکل بر میخورند. برای قبرستانشان هم همینطور است؛ مسلمانان به یک صورت دفن می‌کنند مسیحی ها جور دیگر. بالاخره یک متولی باید به دولت وصل باشد، زمین مناسب، قبر مناسب و جایگاه مناسب در اختیار این قشر از مردم قرار بدهد. اقلیت ها آداب و رسوم خاصی دارند که درکشور های اروپایی به این ها توجهی نمی‌کنند. اگر این جمعیت مسلمان می‌توانستند نماینده ای در بعضی از این پارلمان ها به عنوان نماینده‌ی اسلام داشته باشند قطعا وضعیتشان بهتر از این بود.

وی در پاسخ به ادعاهای باطل ، احمد شهید گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران گفت: من الان به عنوان کارشناس حوزه ادیان در خدمت شما هستم و گزارشگرهای سازمان ملل را از نزدیک دیده ام. من فکر میکنم که باید اطلاعات جمهوری اسلامی را از کانال های رسمی بگیرند و ما هم چیزی برای پنهان کردن نداریم.یک وقتی من چند نفر از این مجری ها را در خارج از کشور دیدم که اخبار و اطلاعاتشان را از مراجع غیر رسمی گرفته بودند؛ مثلا میان در بحث اقلیت دینی میگویند که جلوی کارشان گرفته شده است، بعد میبینم اصلا آن فرد جزء اقلیت های دینی به حساب نمیرفته است ولی به آن‌ها جوری القا کردند که غیر مسلمان و غیر شیعه است پس اقلیت محسوب میشود.به هر حال نظام ما تفکیک کرده است و همه ی این امتیازاتی که در عرائضم به آن‌ها اشاره کردم را برای این قسم از هم وطنان به عنوان پیروان ادیان توحیدی قائل شده است، این که حالا امثال احمد شهید یک فرقه ی ضاله را جزء اقلیت ها به حساب می‌آورند این به زعم آن‌هاست؛ حال چون آنها به رسمیت شمردند ما هم یه نمایده برایشان در مجلس اختصاص بدهیم و اماکن زیارتی هم در اختیارشان بگذاریم. نگاه حکومت یک مبنای دینی است. حتی وقتی با بعضی از اقلیت ها صحبت میکردم اشاره داشتند که بعد از انقلاب غیر مسلمانان هم به دین خودشان گرایش پیدا کردند چون قبلا فساد و فحشایی بسیار زیاد بوده است و حتی بعد از انقلاب توجه مسیحی ها و کلیمی ها و زرتشتی ها به کلیسه ها و کنیسه ها و آتشکده ها بیشتر شده است یعنی از فضای گنا ه دور شدند و ما هم هیچ تلاشی نکردیم که مسیحی ها را مسلمان کنیم یا محدود کنیم.

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب

تمامی حقوق این پایگاه، نزد خانه تقریب محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

 

صفحه خانه تقریب در فیسبوک صفحه خانه تقریب در توییتر صفحه خانه تقریب در گوگل پلاس صفحه خانه تقریب در آپارات صفحه خانه تقریب در اینستاگرام