یکشنبه, 26 بهمن 1393 ساعت 12:32
  • دکتر یوناتن بت کلیا

اقلیت های ساکن کشورهای دیگر هیچ حقی برای سخن گفتن ندارند

خانه تقریب - نظر به همزیستی مسالمت آمیز مسلمانان با سایر اقوام و رهروان ادیان ابراهیمی در کشور عزیزمان ایران این امر موجب شد تا اقلیت های مسیحی، زرتشتی، و کلیمی در قانون اساسی کشور به رسمیت شناخته شوند و همین امر نشان دهنده اهمیتی است که نظام جمهوری اسلامی ایران برای همه جوامع ساکن تحت لوای خود قائل است. امری که در کشورهای دیگر اصلا به آن وقعا گذاشته نمی شود و اقلیت های ساکن آن کشورها هیچ حقی برای سخن گفتن ندارند و نماینده ای نیز نمی توانند داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خانه تقریب «مرکز هم اندیشی ادیان توحیدی» در مصاحبه اختصاصی با نماینده مسیحیان آشور ایران دکتر یوناتن بت کلیا، به وضعیت اقلیت های دینی و پیروان ادیان توحیدی در نظام جمهوری اسلامی ایران چنین پرداختند: نظر به همزیستی مسالمت آمیز مسلمانان با سایر اقوام و رهروان ادیان ابراهیمی در کشور عزیزمان ایران این امر موجب شد تا اقلیت های مسیحی، زرتشتی، و کلیمی در قانون اساسی کشور به رسمیت شناخته شوند و همین امر نشان دهنده اهمیتی است که نظام جمهوری اسلامی ایران برای همه جوامع ساکن تحت لوای خود قائل است. امری که در کشورهای دیگر اصلا به آن وقعا گذاشته نمی شود و اقلیت های ساکن آن کشورها هیچ حقی برای سخن گفتن ندارند و نماینده ای نیز نمی توانند داشته باشند.

 1- برای شروع بحث خودتان را معرفی کرده و بفرمائید از چه سالی در مجلس شورای اسلامی مشغول به خدمت هستید؟

اینجانب یوناتن بت کلیا، از آشوریان ایرانی متولد سال 1330 شهر زیبای اورمیه هستم و از هفتم خرداد ماه 1379 تا کنون به عنوان نماینده آشوریان ایران در مجلس شورای اسلامی انجام وظیفه می کنم.

2- اقلیت ها در مجلس دارای چند نماینده می باشند؟

طبق ماده 13 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مسیحیان ارمنی، مسیحیان آشوری، زرتشتیان و کلیمیان به عنوان اقلیت های دینی رسمی کشور شناخته شده اند. که هر یک از اقوام آشوری، زرتشتی و کلیمی یک نماینده و ارامنه دو نماینده در مجلس دارند. جمعا نمایندگان این اقوام 5 تن می باشند. لازم به ذکر است که رای، حق و حقوق هر یک از این نمایندگان با سایر 285 نماینده دیگر کاملا مساوی و برابر است.

3- تا به حال چه طرح هایی از جانب نمایندگان اقلیت در زمینه مسائل مربوط به ایرانیان غیر مسلمان به مجلس ارائه شده است؟

نابرابری دیه مرد مسلمان با سایر ادیان ابراهیمی از مسائلی بود که همواره مشکلات عدیده ای را برای این اقلیت های دینی موجب شده بود. در اولین گام ورود به مجلس شورای اسلامی اقدام به استفتاء از آیات عظام ( حضرت آیت الله مکارم شیرازی، حضرت آیت الله شیخ جواد تبریزی، حضرت آیت الله بهجت، حضرت آیت الله نوری همدانی، حضرت آیت الله لنکرانی، حضرت آیت الله صانعی و...) نمودم که این بزرگواران به غیر از حضرت آیت الله لنکرانی فتوای خود را مبنی بر برابری دیه اعلام کردند. که لایحه آن در خردادماه 1381 وارد مجلس شد و پس از کش و قوس های بسیار زیاد و رجعت آن به شورای نگهبان و سپس به مجمع تشخیص مصلحت نظام نهایتا در ششم دیماه 1382 با حکم حکومتی مقام معظم رهبری به عنوان قانون مصوب شد و به اجرا در آمد.

از جمله مسائلی که هم اکنون در حال پیگیری است، رفع مشکلات ماده 881 مکرر قانون مدنی و همچنین قصاص و شهادت در جوامع اقلیت های دینی مصرح در قانون اساسی است، که امید است این مسائل نیز رفع شوند.

4- حوزه انتخابی شما شامل کدام استان ها می شود؟

نظر به پراکندگی حضور آشوریان در شهر های مختلف کشور می توان گفت حوزه انتخابیه اینجانب کشوری است، زیرا آشوریان ساکن استان های: تهران، کرج، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، خوزستان، همدان، کرمانشاه، قزوین، اصفهان، شیراز و...

5- به نظر شما علت حضور فعال و مؤثر نمایندگان اقلیت های دینی در نظام جمهوری اسلامی چیست؟ از این موضوع چه برداشتی می توان داشت؟ چگونه این موضوع را تحلیل می کنید؟

نظر به همزیستی مسالمت آمیز مسلمانان با سایر اقوام و رهروان ادیان ابراهیمی در کشور عزیزمان ایران این امر موجب شد تا اقلیت های مسیحی، زرتشتی، و کلیمی در قانون اساسی کشور به رسمیت شناخته شوند و همین امر نشان دهنده اهمیتی است که نظام جمهوری اسلامی ایران برای همه جوامع ساکن تحت لوای خود قائل است. امری که در کشورهای دیگر اصلا به آن وقعا گذاشته نمی شود و اقلیت های ساکن آن کشورها هیچ حقی برای سخن گفتن ندارند و نماینده ای نیز نمی توانند داشته باشند.

6- چه موضوعی غیر از جمعیت باعث می شود تا مسیحیان در مجموع 3 نماینده داشته باشند؟

از زمان های دور و قبل از انقلاب همواره ارامنه دو نماینده (شمال و جنوب) داشتند و بعد از انقلاب نیز در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قید شده که مسیحیان ارمنی 2 نماینده و مسیحیان آشوری یک نماینده و زرتشتیان و کلیمیان نیز هر کدام یک نماینده دارند.

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب

تمامی حقوق این پایگاه، نزد خانه تقریب محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

 

صفحه خانه تقریب در فیسبوک صفحه خانه تقریب در توییتر صفحه خانه تقریب در گوگل پلاس صفحه خانه تقریب در آپارات صفحه خانه تقریب در اینستاگرام