شنبه, 26 ارديبهشت 1394 ساعت 14:41
  • آرش آبائی

حضور جامعه کلیمیان در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب

خانه تقریب - آرش آبائی «پژوهشگر و مدرس علوم یهود در دانشگاه» در خصوص وضعیت حوزه فرهنگ و نشر یهودیان در ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب چنین اظهار داشت : در حوزه فرهنگ نیازهایمان را خودمان تأمین می کنیم و همچنین تمام مخارج این حوزه شخصی و از خیریه جمع آوری می شود.

به گزارش خبرنگار خانه تقریب «مرکز هم اندیشی ادیان توحیدی»؛ ایشان در مورد حوزه نشر یهود گفتند: عمده نشر یهود بر روی تکثیر تورات، متن ادعیه و نمازهای روزانه می باشد زیرا آئین یهود بسیار متن محور، و  در نماز و عباداتشان از متن های خیلی طولانی باید استفاده کنند. این اصل قضیه است اما در کنارش چاپ کتب آموزشی مصوّب آموزش و پرورش هم می باشد که هر سال تکثیر می شود و بین دانش آموزان یهودی نشر پیدا می کند؛ یک گاهنامه خبری داخلی هم داریم که به صورت بولتن خبری هرماه منتشر می شود و اخبار جامعه یهود در آن منعکس می شود. این کل نشریات یهودیان می باشد.
آرش آبائی در خصوص مدارس یهودیان گفت: در تهران مجموعاً چهار مدرسه ویژه دانش آموزان یهودی وجود دارد که نیمی از محصّلین یهودی در آنجا تحصیل می کنند. مواد درسی همان دروس عمومی است، تنها ساعات تعلیمات دینی به آموزه های یهود اختصاص دارد و دانش آموزانی که در مدارس عمومی تحصیل می کنند در ساعات و روزهای خاص به عنوان کلاس فوق العاده می آیند و تعلیمات دین یهود را در این مدارس در بر میگیرند.
ایشان در پاسخ به این پرسش که «هدفتان از حضور در نمایشگاه چیست؟» گفتند: هدف ما از حضور در نمایشگاه بیشتر معرفی شهروندان یهودی ایرانی بوده است . برخی مراجعین بر اثر نا آگاهی تصورات دیگری دارند که با برخورد و گفتگو با ما متوجه می شوند که ما هم مثل آنها هستیم و تفاوت آنچنانی با هم نداریم.

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب

تمامی حقوق این پایگاه، نزد خانه تقریب محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

 

صفحه خانه تقریب در فیسبوک صفحه خانه تقریب در توییتر صفحه خانه تقریب در گوگل پلاس صفحه خانه تقریب در آپارات صفحه خانه تقریب در اینستاگرام